Ospa wietrzna to łagodna choroba zakaźna wieku dziecięcego (najczęściej). Nie trzeba podawać leków, ewentualnie paracetamol (ibuprofen nie, bo ryzyko nadkażeń zmian skórnych, aspiryna nie, bo ryzyko problemów z wątrobą…). Nie trzeba niczym smarować. Mija szybko, raz się choruje i z głowy. Potem zostaje tylko półpasiec, ale też nie koniecznie. Czy faktycznie to tylko mała sprawa?
Musisz wiedzieć, że:
- O kazją dobrą dla ospy wietrznej, żeby się pojawić, jest każda chwila: przed Chrzcinami, przeprowadzką, urlopem, wystąpieniem na konferencji, w trakcie świąt, przed rozmową kwalifikacyjną. W każdym ważnym dla Was momencie…
- S zalenie zakaźna. Szansa na zachorowanie to 9 na 10 w warunkach domowych. Przenosi się na kilkadziesiąt metrów z wiatrem (więc zwana też bywa wiatrówką). Z osoby na osobę. W przychodni, samolocie, w przedszkolu…
- P rzed wysypką jest już zakaźna. 2 dni! Tu jest cały ambaras! Chory jest chory na ospę, a nie wiemy tego, i zaraża. Mogą występować objawy przepowiadające np. złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, spadek apetytu – klasyk przeziębieniowy…
- A bsencja w pracy, szkole murowana. Choroba trwa 7-10 dni. Dziecko musi pozostawać w domu jeszcze przez kolejny tydzień, żeby dojść do siebie. Jeśli masz więcej dzieci, to po ok. 14 dni (tyle trwa wylęganie), następny tydzień-2-3 opieki nad chorymi dziećmi.
- W ysypka może być łagodna, a może być ciężka. To może być pojedynczy plamka- pęcherzyk-strupek, a może być wiele rozległych wykwitów. W ciężkim stanie podajemy nawet leki przeciwwirusowe dożylnie. Ospa wietrzna nie pozostawia blizn, ale jeśli zmiany nadkażą się (np. bakteriami z drapiących paluszków lub smarujących palców mamy), może być gorzej…
- I nfekcje u dzieci po przebyciu ospy wietrznej mogą się zdecydowanie łatwiej rozwijać. Nie należy narażać dziecka po chorobie na zbytnie atrakcje.Przydałoby się też 3 tygodnie zwolnienia z wf…
- E eee tam. Żadne ee tam. Obserwuj i pielęgnuj chore dziecko długo po chorobie. Żadnego OSPA PARTY. Nie da się przewidzieć przebiegu choroby nawet u zdrowej osoby, powikłania mogą zdarzyć się zawsze.
- T rzeba kąpać. Codziennie i delikatnie. To podstawowy zabieg higieniczny!
- R yzyko powikłań istnieje zawsze! Zakażenia układu oddechowego. Powikłania skórne, neurologiczne, kardiologiczne i inne… Ryzyko śmierci u dzieci 1:40 000… Te dane nie mają za zadanie doprowadzić do rozpaczy rodziców dziecka już chorego, a głównie zniechęcić do celowych zakażeń ospą wietrzną.
- Z agrożenie dla kobiet w ciąży, które nie chorowały na ospę wietrzną; dla noworodków, dla osób w immunosupresji (to na przykład te, co z powodu choroby przyjmują przewlekle sterydy).
- N ie smaruj, nie podawaj cudów z apteki. Nie ma nic o specjalnie udowodnionej skuteczności w leczeniu objawowym. Paracetamol na gorączkę, coś na świąd (leki przeciwhistaminowe). O konieczności leczenia lekami dożylnymi lub innymi zdecyduje lekarz.
- A ngielskie chickenpox, a nie smallpox (to ospa prawdziwa, o wiele bardziej niebezpieczna choroba, którą wyeradykowano w 1978 roku dzięki szczepieniom). Gdybyście byli za granicą i na szybko sprawdzali w słowniku na smartfonie….
Do podstawowych metod zapobiegania należy szczepienie ochronne już od 9. miesiąca życia dziecka.
Źródło:
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.6. Wejście 5.04.2019
Kubicka Krystyna, Kawalec Wanda. Pediatria. Tom 2. PZWL 2010.
Anna Mierzejewska, Anna Jung. Ospa wietrzna u dzieci. Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4), p. 329-334